skip to Main Content
ARCUS Nowy Początek +48 602–735–764

Media – uzależnienie od cyfrowego świata

Media wciągają w wirtualny świat bardzo szybko. Żyjemy w czasach, w których trudno jest nie być online. Ale kiedy używanie komputera, smartfona czy tableta staje się uzależnieniem?

Jak media uzależniają ? To uzależnieni opisuje się jako zaburzenie kontroli impulsów, które nie wymaga użycia narkotyku odurzającego i jest bardzo podobne do patologicznego hazardu. Niektórzy internauci mogą wywoływać emocjonalne przywiązanie do przyjaciół on-line i działań, które tworzą na ekranach komputerów. Internauci mogą cieszyć się aspektami Internetu, które pozwalają im spotykać się, towarzysko i wymieniać się pomysłami za pomocą czatów, serwisów społecznościowych lub „społeczności wirtualnych”. Inni użytkownicy Internetu poświęcają nieskończone godziny na badanie interesujących tematów w Internecie lub „blogowania”.

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, osoby uzależnione od mediów używają wirtualnego świata fantazji, aby łączyć się z prawdziwymi ludźmi przez Internet, jako substytut prawdziwego ludzkiego połączenia, którego nie są w stanie osiągnąć normalnie.

Czy media już mnie uzależniły?

Jeżeli widzisz u siebie, że :

  • Korzystasz z Internetu w coraz większej ilości czasu w celu osiągnięcia zadowolenia.
  • Powtarzające się, nieudane próby kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania korzystania z mediów.
  • Uczucia niepokoju, nastroju, depresji lub drażliwości podczas próby ograniczenia korzystania z Internetu.
  • Jesteś On-line dłużej niż pierwotnie zamierzałeś
  • Bliscy zwracają Ci uwagę, że spędzasz w sieci za dużo czasu,

To tylko niektóre z objawów, ale jeżeli widzisz je u siebie zgłoś się do nas. Może to oznaczać, że media Cię uzależniły.

Poradzenie sobie z uzależnieniem od mediów wymaga motywacji i chęci do pracy nad sobą. Nasi specjaliści odpowiednio motywują a także przekazują odpowiednią wiedzę na temat tego rodzaju uzależnienia. Głównym celem terapii uzależnienia od mediów jest:
-samopoznanie, poznanie czynników, które wyzwalają chorobowe myśli i zachowanie;

-radzenie sobie z nawrotem choroby.

 

Zapraszamy do kontaktu.