Uzależnienie od leków

Uzależnienie od leków przeciwbólowych

Zaczyna się bardzo niewinnie. Boli cię głowa i nie możesz pracować, ból pleców przeszkadza Ci w wykonywaniu codziennych czynności. Ne masz czasu, żeby się położyć i odpocząć, jest tyle rzeczy, które trzeba zrobić. Bierzesz więc tabletkę, często zwykłą, przeciwbólową, w końcu to tylko paracetamol. Potem trzeba brać dwie naraz, bo jedna już nie wystarcza.. następnie trzy, cztery…  Budzisz się pewnego ranka i okazuje się, że nie pamiętasz już dnia, kiedy nie musiałeś brać tabletek.

 

Uzależnienie od środków uspokajających i nasennych

W Twoim życiu tyle się dzieje. Od samego rana tyle rzeczy do zrobienia, praca, dom…Szef ciągle oczekuje więcej, niż jakikolwiek człowiek jest w stanie wykonać, współpracownicy tylko czekają, aż coś Ci się nie uda. W domu też ciągle jest coś do zrobienia. Cały dzień nie masz nawet chwili, żeby pomyśleć, kładziesz się wykończony spać z nadzieją, że za chwilkę wpadniesz w objęcia Morfeusza… a przez Twoją głowę przewija się tysiąc zdarzeń z dzisiejszego dnia, powtarzasz sobie, co masz zrobić jutro, zastanawiasz się, jak rozwiązać tą trudną sytuację w pracy… a minuty mijają…  przewracasz się na drugi bok licząc owce w nadziei, że zaraz zaśniesz, bo czas snu skraca się nieubłaganie… W końcu poddajesz się, wykończony sięgasz po małą tabletkę na spanie i w końcu zasypiasz w mgnieniu oka i nic nie jest w stanie Ci w tym przeszkodzić. I tak mijają dni, tygodnie, a działanie cudownej tabletki słabnie, trzeba więc zwiększyć dawkę… Po kilku miesiącach już nie wyobrażasz sobie, że mógłbyś wrócić do poprzedniego stanu, myślisz sobie: „jak ja mogłem się tak męczyć”… I nagle okazuje się, że od jakiegoś czasu ciągle jesteś senny, rozdrażniony, w pracy masz trudności z koncentracją, czynności, które kiedyś trwały tylko chwilę, teraz zajmują Ci coraz więcej czasu.

 

Skutki uzależnienia od leków.

Uzależnienie od leków jest bardzo poważnym zjawiskiem, który dotyczy wielu osób z różnych grup społecznych i o różnym statusie materialnym. Często nałogowe zażywanie leków łączone jest ze spożywaniem alkoholu, co powoduje jeszcze groźniejsze skutki uboczne. Nadużywanie leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby, zawrotów głowy, nadmiernego pocenia się, nudności i wymiotów, występują objawy uzależnienia psychicznego,  a także fizycznego.

Jeżeli:

  • leki stosujesz częściej, niż cztery razy w tygodniu i zwiększasz ich dawki,
  • odstawienie leku wywołuje zespół abstynencyjny, oraz nawrót objawów z powodu których zażywałeś dany lek,
  • zażywasz lek pomimo świadomości skutków ubocznych
  • potrzebujesz coraz większej dawki, aby np. uśmierzyć ból, a próby zdobycia środka zabierają Ci dużo czasu i energii,

możliwe, że jesteś uzależniony od leków. Zgłoś się do nas. W ośrodku psychoterapii i leczenia uzależnień Arcus przeprowadzimy profesjonalną diagnozę, a nasi psychoterapeuci opracują plan przywrócenia równowagi ciała i duszy bez konieczności zażywania leków.