Rodzaje i techniki terapeutyczne

RODZAJE I TECHNIKI TERAPEUTYCZNE 

Ośrodek Arcus Nowy Początek wykorzystuje wiele metod wspomagających proces terapeutyczny, w tym między innymi:

FARMAKOTERAPIA-stosowanie leków indywidualnie dobranych przez lekarza psychiatrę lub internistę, która wspomaga leczenie psychoterapeutyczne.

-PSYCHOTERAPIA-techniki polegające na leczeniu schorzeń natury psychologicznej. Ma na celu poprawę funkcjonowania osoby uzależnionej w życiu codziennym. Poprzez psychoterapię pacjenci zdobywają wiedzę o sobie i o chorobie, poznają swoje emocje i uczą się je rozumieć.

-PSYCHOEDUKACJA-są to edukacyjne, aktywne techniki takie jak: warsztaty, dyskusje, wykłady. Ich celem jest nabycie wiedzy związanej z uzależnieniem. Dzięki psychoedukacji pacjenci znajdują rozwiązania w trudnych dla nich sytuacjach i zmiany negatywnych zachowań. Zajęcia te sprzyjają rozwojowi osobistemu, uczą umiejętności takich jak: asertywność, komunikacja itp.

TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH-zajęcia uczące współpracy w grupie, kształtowanie umiejętności komunikacyjnych, rozwiązywanie konfliktów, uczenie się rozpoznawania emocji i swoich potrzeb;

-RELAKSACJA-pomaga zredukować poziom stresu i wyciszyć się. W naszym ośrodku zajęcia kończą się relaksacją, dzięki czemu pacjenci mogą zastanowić się nad własną terapią. Relaksacja jest techniką wspomagającą przy nerwicach i zaburzeniach psychosomatycznych.

-FIZJOTERAPIA-specjalistyczne masaże lecznicze oraz relaksacyjne wykonywane przez fizjoterapeutkę, regulują napięcie mięśniowe, jednocześnie łagodzą ból i relaksują. W naszym ośrodku dostępne są, przyrządy do ćwiczeń, stół to ping pong, maty, kijki do nordic walking.

-FILMOTERAPIA-w naszym ośrodku stwarzamy możliwość oglądania filmów edukacyjnych w odpowiednio dostosowanej sali do projekcji filmów. Zajęcia odbywają się przy udziale terapeuty, który konfrontuję zdobytą wiedzę w grupie.