Inne uzależnienia

Najdłuższą drogę trzeba zacząć od pierwszego kroku.

Różnego rodzaju leczenie uzależnień.

Ośrodki leczenia uzależnieńNie wszyscy wiedzą, że do uzależniania nie potrzeba żadnej substancji. Coraz częściej specjaliści zajmujący się uzależnieniami twierdzą, że uzależnić się można od wszystkiego. Nawet od picia wody, czy zdrowego odżywiania, co w umiarze jest przecież bardzo zalecane przez lekarzy i dietetyków. Coraz częściej obok uzależnienia od alkoholu, narkotyków, czy leków specjaliści diagnozują także uzależnienia od wykonywania czynności. Mogą to być na przykład hazard, zakupy, spędzanie czasu przed komputerem, seks, jedzenie, a nawet praca. Terapia tych uzależnień jest o tyle trudna, że o ile z picia alkoholu, zażywania narkotyków można zrezygnować całkowicie, choć jest to oczywiście niezwykle trudne, o tyle z robienia zakupów, pracy czy jedzenia zrezygnować całkowicie nie można. Dlatego też tak ważne jest, aby także w przypadku tych uzależnień działać, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki niepokojącego zachowania. tekst

Gdy mówimy o zażywaniu narkotyków, piciu alkoholu czy paleniu papierosów, wiemy, że jest to szkodliwe dla zdrowia. W każdym sklepie znajdujemy informację o tym, że osobom do 18 roku życia nie sprzedaje się alkoholu, na opakowaniach papierosów widnieją napisy informujące o szkodliwości palenia, a narkotyki nie są dozwolone przez prawo. Mamy więc bardzo jasno wyznaczoną granicę, między tym, co jest dla nas szkodliwe, a co nie. Jednak każdy z nas chodzi na zakupy, je, większość korzysta z telefonu komórkowego, czy komputera. Wielu z nas wysyła kupony lotto w nadziei na trafienie szóstki. Jednakże coraz więcej ludzi całą swoją pensję wydaje na takie kupony, w nadziei na to, że spełnią się ich marzenia. Coraz więcej młodych ludzi nie wyobraża sobie dnia bez telefonu, czy komputera. Coraz częściej kupujemy tylko po to, żeby kupić, a nie dlatego, że jest nam to niezbędne. A następnie kupujemy, bo bez tego czujemy się nieszczęśliwi, nie wiemy jak inaczej spędzać czas. Jemy, bo jesteśmy samotni. Sprawdzamy telefon, bo nie możemy przestać myśleć, że ktoś do nas napisał. Chcemy wyjść z domu, ale trzeba jeszcze coś sprawdzić na komputerze. I tak mijają dni, tygodnie, miesiące, lata… W oczekiwaniu na to, jak nasze życie się zmieni, gdy wygramy w totolotka, na giełdzie, czy w karty. Czekając, aż nasze życie się zmieni samo, kiedy wracamy do naszego bezpiecznego komputera, czy telefonu. Wymyślając, co innego moglibyśmy robić zamiast siedzieć w domu i znowu jeść. W tych wszystkich momentach oddalamy się od naszych bliskich, od naszego realnego życia, uciekając w coś, co miało być tylko na chwile, miało być bezpiecznym przystankiem, a stało się klatką, którą sami sobie zbudowaliśmy. Dzień po dniu zamykając się w swoim świecie, w którym wreszcie jest tak, jak zawsze chcieliśmy, żeby było. Rezygnując z kolejnych szans, myśląc, że to nie dla mnie… Zakładamy klapki na oczy i wierzymy, że będzie tak, jak chcemy, choć wszystko wokół wskazuje na to, że nie jest to prawdą. I w pewnym momencie potrafimy myśleć już tylko o tym, jak w końcu pójdę na zakupy, wrócę do komputera, sprawdzę telefon. Odrywamy się od świata, w którym żyjemy, nie potrafimy skupić się na rozmowie z koleżanką, wykonaniu zadania w pracy lub szkole. Zaczynamy mieć poczucie winy, gdy dostrzegamy, do czego prowadzi nasze zachowanie. Zaczynamy rozumieć, że zakupy, jedzenie, czy granie już dawno przestało sprawiać nam przyjemność. Teraz to tylko chwilowa ulga, po której następuje poczucie winy.

Nikt nie musi tak żyć. Każdego z nas czeka lepsze jutro. Wystarczy zrobić pierwszy krok. Czasem wystarczy jeden telefon, by zmienić całe swoje życie. Nasi terapeuci czekają, aby Ci pomóc. Zrób pierwszy krok-skontaktuj się z nami!