skip to Main Content
ARCUS nowy początek Współpracujemy z MEDIRATY Zadzwoń do nas: +48 602–735–764

Można uznać, że uzależnienie to efekt obrania fałszywej drogi w dążeniu do szczęścia. Nikt tak zwany „normalny” świadomie nie decyduje się na zniszczenie wszystkiego, co dla niego i jego bliskich jest najważniejsze na świecie. Uzależnienie to fatalna pomyłka, której uświadomienie sobie jest podstawą powrotu do życia, do siebie, do rodziny, do pracy, do czego się chce.

Uzależnienie to choroba chroniczna, a więc do końca życia; to choroba postępująca, a więc nieleczona doprowadzi do śmierci, zbierając po drodze okrutne żniwo; to choroba pierwotna, a więc staje się początkiem wielu innych dolegliwości i chorób: cukrzycy, nadciśnienia, wrzodów, żylaków, ostrego i chronicznego zapalenia trzustki, stłuszczenia i marskości wątroby, polineuropatii alkoholowej, awitaminozy, wypadania włosów, zębów, łamliwości paznokci, zaburzeń seksualnych, hormonalnych – w tym ginekomastii, chorób i zaburzeń psychicznych – w tym depresji paranoi alkoholowej, zespołu Otella (chorobliwa zazdrość), psychozy, halucynozy, lęków, obsesji, choroby Korsakowa, otępienia umysłowego. Nieleczone uzależnienie prowadzi do przedwczesnej śmierci. Chorzy cierpiąc, często umierają śmiercią samobójczą.

Mówi się, że uzależnienie to choroba emocji. Uzależniony ma kłopot w rozpoznawaniu, nazywaniu i wyrażaniu uczuć. Substancja bądź zachowanie z czasem zaczęły służyć do wyciszenia lub stymulowania uczuć. Osobie uzależnionej trudno sobie wyobrazić przeżycie różnych wydarzeń życiowych niosących różne emocje: smutek, radość, żal, dumę itd. bez substancji albo zachowania, od którego jest zależny. Tak więc alkoholik pójdzie pić przed spotkaniem, które go stresuje, tak samo jak będzie pił gdy dostanie awans albo upomnienie. Hazardzista będzie grał, żeby cokolwiek poczuć, żeby jeszcze raz zaznać uniesienia. Bowiem hazard dla hazardzisty to gra o emocje, a nie pieniądze.

Wiemy i są na to miliony dowodów (trzeźwiejących ludzi), że można wyjść z uzależnienia – od alkoholu, narkotyków, hazardu, leków, Internetu, seksu, nikotyny, zakupów itd. Potrzebna jest zdecydowana chęć osoby uzależnionej do zaprzestania picia, grania, ćpania itp. oraz leczenie, które w pierwszym okresie jest psychoterapią i musi stać się najważniejszą sprawą w życiu. Tak jak w przypadku raka. Uzależnieni chorzy, już nie tak jak chorzy na raka, niestety wielokrotnie bagatelizują problem, sądząc, że jakoś to będzie, że sobie sami poradzą, że nie jest tak źle, że nie przesadzajmy, że jak chce to może przestać, że przecież inni piją, grają, ćpają więcej, mają większe straty, wyglądają gorzej, a poza tym to niemożliwe, żeby był uzależniony itd., itp. Zaprzeczają, minimalizują, udają, że nie widzą, racjonalizują, obwiniają innych, „odwracają kota ogonem”, odwlekają, zaśmiewają, oszukują, koloryzują. Dość!

Jeśli czytasz ten tekst i sądzisz, że jest o Tobie, bo w głębi serca czujesz cierpienie i zniewolenie poprzez jakąś substancję albo czynność, jeśli jesteś kimś bliskim albo dalszym znajomym osoby, którą identyfikujesz jako kogoś uzależnionego – zadzwoń, umów się na konsultację, pomóż sobie i innym, powiedz sobie DOŚĆ, mogę to zmienić, nie chcę i nie muszę dalej tak żyć.